Arduino IDE 1.5 - en to an translation catalogue (334 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
an: (requiere reiniciar Arduino)

en: (edit only when Arduino is not running)
an: (editar solament quan Arduino no ye correndo)

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
an: --verbose, --verbose-upload y --verbose-build solo se pueden fer servir en conchunta con --verify u --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
an: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Quiers alzar cambeos a o programa<BR> antes de zarrar?</b><p>Si no los alzas, os tuyos cambeos se perderán.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
an: Ya existe una carpeta con o nombre "{0}". No se puede ubrir.

en: A library named {0} already exists
an: A biblioteca con nombre {0} ya existe

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
an: Una nueva versión d'Arduino ye disponible,
    quiers visitar a pachina de descargas d'Arduino?

en: About Arduino
an: Arredol d'Arduino

en: Add File...
an: Adhibir fichero...

en: Albanian
an: Albano

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
an: Ha ocurriu una error mientres se solucionaba a codificación d'o fichero.
    No intentes alzar iste programa asinas sobrescribindo a viella versión.
    Usa Ubrir ta reubrir o programa y intenta-lo de nuevo.

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
an: Error desconoixida en intentar cargar codigo especifico de plataforma ta la suya maquina.

en: Arabic
an: Arabe

en: Aragonese
an: Aragonés

en: Archive Sketch
an: Archivar programa.

en: Archive sketch as:
an: Archivar programa como:

en: Archive sketch canceled.
an: Archivación de programa cancelada.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
an: O fichero d'o programa s'ha cancelau porque
    no se podió alzar o propio programa.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
an: Placas Arduino ARM (32 bits)

en: Arduino AVR Boards
an: Placas Arduino AVR

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
an: Arduino no se puede executar porque no se
    podió creyar una carpeta ta alzar a configuración.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
an: Arduino no podió encetar-se porque no podió
    creyar una carpeta ta almagazenar os tuyo sketchbook.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
an: Seguro que quiers borrar "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
an: Seguro que quiers borrar iste programa?

en: Argument required for --board
an: Argumento necesario ta --board

en: Argument required for --port
an: Argumento necesario ta --port

en: Argument required for --pref
an: Argumento necesario ta --pref

en: Argument required for --preferences-file
an: Argumento necesario ta --preferences-file

en: Armenian
an: Armenio

en: Asturian
an: Asturiano

en: Auto Format
an: Auto Formato

en: Auto Format finished.
an: Auto Formato rematau.

en: Bad error line: {0}
an: Linia error: {0}

en: Bad file selected
an: Fichero mal seleccionau

en: Basque
an: Basco

en: Belarusian
an: Beloruso

en: Board
an: Placa

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
an: A placa {0}:{1}:{2} no define una preferencia ''build.board''. S'ha ficau automaticament a: {3}

en: Board:
an: Placa:

en: Bosnian
an: Bosnio

en: Both NL & CR
an: Totz dos NL & CR

en: Browse
an: Explorar

en: Build options changed, rebuilding all
an: Opcions de compilación cambiadas, reconstruindo tot

en: Bulgarian
an: Búlgaro

en: Burmese (Myanmar)
an: Birmano (Myanmar)

en: Burn Bootloader
an: Escribir bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
an: Escribindo bootloader a la Placa I/U (isto habría de tardar un menuto)...

en: Canadian French
an: Francés de Canadá

en: Cancel
an: Cancelar

en: Carriage return
an: Retorno de carro

en: Catalan
an: Catalán

en: Check for updates on startup
an: Comprebar actualizacions en encetar

en: Chinese (China)
an: Chino (China)

en: Chinese (Taiwan)
an: Chino (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
an: Chino (Taiwan) (Big5)

en: Close
an: Zarrar

en: Comment/Uncomment
an: Comentar/Descomentar

en: Compiling sketch...
an: Compilando programa...

en: Copy
an: Copiar

en: Copy as HTML
an: Copiar como HTML

en: Copy error messages
an: Copiar mensaches d'error

en: Copy for Forum
an: Copiar a o Foro

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
an: No se puedo adhibir "{0}" a o programa.

en: Could not copy to a proper location.
an: No se puede copiar a la mesma ubicación.

en: Could not create the sketch folder.
an: No podié creyar a capeta de programa.

en: Could not create the sketch.
an: No podié creyar o programa.

en: Could not delete "{0}".
an: No se podió borrar "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
an: No se podió borrar o fichero existent "{0}".

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
an: No se podió trobar boards.txt en {0}. Ye pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
an: No se podió trobar a ferramienta {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
an: No se podió trobar a ferramienta {0} d'o conchunto {1}

en: Could not open the URL
    {0}
an: No se puede ubrir l'URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
an: No se puede ubrir a carpeta
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
an: No se podió re-alzar o programa. Puetz estar en problemas en iste momento,
    y puede que sía hora de copiar y apegar o tuyo codigo en unatro editor de texto.

en: Could not re-save sketch
an: No se podió alzar de nuevo o programa

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
an: No se pueden leyer os achustes predeterminaus.
    Ameneste reinstalar Arduino

en: Could not remove old version of {0}
an: No se podió eliminar a versión antiga de {0}

en: Could not replace {0}
an: No podié reemplazar {0}

en: Couldn't archive sketch
an: No se podió archivar o programa

en: Couldn't determine program size: {0}
an: No se podió determinar a grandaria d'o programa: {0}

en: Couldn't do it
an: No puedo fer-lo

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
an: No podié trobar una placa en o puerto seleccionau. Compreba que has seleccionau o puerto correcto. Si ye correcto, preba a pretar o botón de Reset d'a placa dimpués d'encetar a puyada.

en: Croatian
an: Crovata

en: Cut
an: Tallar

en: Decrease Indent
an: Disminuir sangría

en: Delete
an: Borrar

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
an: O dispositivo no ye respondendo, compreba que o puerto ye bien seleccionau u RESETEA a placa antes d'exportar.

en: Discard all changes and reload sketch?
an: Descartar totz os cambeos y recargar o programa?

en: Display line numbers
an: Amostrar numeros de linia

en: Don't Save
an: No alzar

en: Done Saving.
an: Alzau.

en: Done burning bootloader.
an: Escritura de bootloader completau.

en: Done compiling.
an: Compilau.

en: Done printing.
an: Imprentau.

en: Done uploading.
an: Puyau.

en: Dutch
an: Holandés

en: Dutch (Netherlands)
an: Holandés (Holanda)

en: Edit
an: Editar

en: Editor font size:
an: Grandaria de fuent de l'editor:

en: Editor language:
an: Idioma de l'editor:

en: English
an: Inglés

en: English (United Kingdom)
an: Ingles (Reino Uniu)

en: Environment
an: Entorno

en: Error adding file
an: Error en adhibir fichero

en: Error compiling.
an: Error de compilación.

en: Error getting the Arduino data folder.
an: Error obtenendo os datos d'a carpeta d'Arduino.

en: Error inside Serial.{0}()
an: Error interna d'o serie.{0}()

en: Error loading {0}
an: Error cargando {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
an: Error ubrindo puerto "{0}"

en: Error reading preferences
an: Error leyendo preferencias

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
an: Error leyendo o fichero de preferencias. Por favor, borre (u mueva)
    {0} y reinicie Arduino.

en: Error starting discovery method:
an: Error en encetar o metodo de descubrimiento:

en: Error touching serial port ''{0}''.
an: Error usando o puerto "{0}"

en: Error while burning bootloader.
an: Error mientres se escribía o bootloader

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
an: Error mientres se escribía o bootloader: falta parametro de configuración  '{0}'

en: Error while printing.
an: Error en imprentar.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
an: Error mientres la puyada: manda o parametro de configuracion '{0}'

en: Estonian
an: Estonio

en: Examples
an: Eixemplos

en: Failed to open sketch: "{0}"
an: Fallo en ubrir lo programa: "{0}"

en: File
an: Fichero

en: Find
an: Buscar

en: Find Next
an: Buscar siguient

en: Find Previous
an: Buscar anterior

en: Find in Reference
an: Buscar en referencia

en: Find...
an: Buscar...

en: Find:
an: Buscar:

en: Finnish
an: Finés

en: Fix Encoding & Reload
an: Reparar codificación y recargar

en: French
an: Francés

en: Frequently Asked Questions
an: Preguntas mas freqüents

en: Galician
an: Gallego

en: Georgian
an: Georgiano

en: German
an: Alemán

en: Getting Started
an: Inicio Rapido

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
an: As variables globals usan {0} bytes ({2}%%) d'a memoria dinamica, dixando {3} bytes ta variables locals. O maximo son {1} bytes.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
an: As variables globals usan {0} bytes d'a memoria dinamica.

en: Greek
an: Griego

en: Hebrew
an: Hebreu

en: Help
an: Aduya

en: Hindi
an: Hindú

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
an: Por qué no salvar o programa primer
    antes d'intentar renombrar-lo?

en: How very Borges of you
an: Cómo molas, no?

en: Hungarian
an: Húngaro

en: Ignore Case
an: Ignorar mayusclas

en: Ignoring sketch with bad name
an: Ignorando treballo con nombre incorrecto.

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
an: En Arduino 1.0, a extension por defecto ah cambiau de .pde a .ino. Os muevos prochectos (incluius aquells creyaus por meyo de "Guardar como") usaran a nueva extensión. A extensión d'os prochectos existents s'actualizase en alzar, pero puetz desactivar ista función dende o menu de Preferencias
    
    Alzar prochecto y actualizar a suya extensión?

en: Increase Indent
an: Aumentar sangría

en: Indonesian
an: Indonesio

en: Invalid library found in {0}: {1}
an: Biblioteca invalida trobada en {0}: {1}

en: Italian
an: Italián

en: Japanese
an: Chaponés

en: Korean
an: Coreano

en: Latvian
an: Letón

en: Lithuaninan
an: Lituano

en: Message
an: Mensache

en: More preferences can be edited directly in the file
an: Mas preferencias pueden estar editadas dreitament en o fichero

en: Moving
an: Movendo

en: Must specify exactly one sketch file
an: Has d'especificar exactament un fichero de programa

en: Name for new file:
an: Nombre d'o nuevo fichero:

en: Nepali
an: Nepalí

en: Network upload using programmer not supported
an: A puyada por red fendo servir lo programador no ye suportada

en: New
an: Nuevo

en: New Tab
an: Nueva pestanya

en: Newline
an: Nueva linia

en: Next Tab
an: Pestanya siguient

en: No changes necessary for Auto Format.
an: Sin cambeos necesarios ta auto formato

en: No files were added to the sketch.
an: No s'adhibioron fichers a o programa

en: No launcher available
an: No i hai lanzador disponible.

en: No line ending
an: Sin achuste de linia

en: No really, time for some fresh air for you.
an: No, en serio, prene un poquet d'aire fresco.

en: No reference available for "{0}"
an: No i hai referencia disponible ta "{0}"

en: No valid code files found
an: No s'han trobau ficheros de codigo valius

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
an: No se troboron definicions de hardware validas en a carpeta {0}.

en: Norwegian Bokmål
an: Noruego

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
an: No i hai suficient memoria, veyer http://www.arduino.cc/en/guide/troubleshooting#size ta obtener consellos sobre cómo reducir o suyo sinyal.

en: OK
an: Ok

en: One file added to the sketch.
an: Un fichero adhibiu a o tuyo programa.

en: Open
an: Ubrir

en: Open URL
an: Ubrir URL

en: Open an Arduino sketch...
an: Ubrir un sketch d'Arduino

en: Open...
an: Ubrir...

en: Page Setup
an: Configurar pachina

en: Password:
an: Clau:

en: Paste
an: Apegar

en: Persian
an: Persa

en: Persian (Iran)
an: Persa (Irán)

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
an: Por favor, importe a biblioteca SPI d'o menú Programa > Importar Biblioteca.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
an: Por favor, importe a biblioteca Wire dende o menú Prochecto > Importar Biblioteca.

en: Polish
an: Polaco

en: Port
an: Puerto

en: Portugese
an: Portugues

en: Portuguese (Brazil)
an: Portugues (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
an: Portugues (Portugal)

en: Preferences
an: Preferencias

en: Previous
an: Previo

en: Previous Tab
an: Pestanya anterior

en: Print
an: Imprentar

en: Printing canceled.
an: Impresión cancelada.

en: Printing...
an: Imprentando...

en: Problem Opening Folder
an: Problema ubrindo a carpeta

en: Problem Opening URL
an: Problema ubrindo l'URL

en: Problem Setting the Platform
an: Problema achustando a plataforma

en: Problem accessing board folder /www/sd
an: Problema en acceder a la carpeta d'a placa /www/sd

en: Problem getting data folder
an: Problema en adquirir carpeta de datos

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
an: Problema puyando a la placa. Visita http://www.arduino.cc/en/guide/troubleshooting#upload ta sucherencias.

en: Problem with rename
an: Problema en renombrar

en: Processor
an: Procesador

en: Programmer
an: Programador

en: Quit
an: Salir

en: Redo
an: Refer

en: Reference
an: Referencia

en: Rename
an: Renombrar

en: Replace
an: Reemplazar

en: Replace & Find
an: Mirar y reemplazar

en: Replace All
an: Reemplazar totz

en: Replace the existing version of {0}?
an: Reemplazar a versión existent de {0}?

en: Replace with:
an: Reemplazar con:

en: Romanian
an: Rumano

en: Russian
an: Ruso

en: Save
an: Salvar

en: Save As...
an: Alzar como...

en: Save Canceled.
an: Alzau cancelau.

en: Save changes to "{0}"?
an: Alzar cambeos a "{0}"?

en: Save sketch folder as...
an: Salvar carpeta de programas como...

en: Saving...
an: Alzando...

en: Select (or create new) folder for sketches...
an: Seleccione (u creye) carpeta ta prochectos.

en: Select All
an: Selecciona tot

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
an: Selecciona o fichero zip u a carpeta que contiene a biblioteca que quiers adhibir

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
an: Selecciona una imachen u unatro fichero de datos ta copiar-los a o tuyo programa

en: Select new sketchbook location
an: Seleccione nueva localización de o sketchbook

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
an: A placa seleccionada depende d'o nucleo '{0}' que no ye instalau.

en: Send
an: Ninviar

en: Serial Monitor
an: Monitor serie

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
an: Puerto "{0}" no trobau. Has seleccionau o correcto d'o menú Ferramientas > Puerto serie?

en: Settings issues
an: Qüestions d'achustes

en: Show Sketch Folder
an: Amostrar Carpeta de programa

en: Show verbose output during:
an: Amostrar salida detallada mientres:

en: Sketch
an: Programa

en: Sketch Disappeared
an: Programa perdiu

en: Sketch Does Not Exist
an: O programa no existe

en: Sketch is Read-Only
an: O programa ye de Solament Lectura

en: Sketch is Untitled
an: O programa no tiene nombre

en: Sketch is read-only
an: O programa ye Solament Lectura

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
an: Programa muit gran: visite http://www.arduino.cc/en/guide/troubleshooting#size ta veyer cómo reducir-lo.

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
an: O programa usa {0} bytes ({2}%%) d'o espacio d'almazenamiento de programas. O maximo son {1} bytes.

en: Sketchbook folder disappeared
an: A carpeta sketchbook no ha estau trobada

en: Sketchbook location:
an: Localización de o sketchbook

en: Slovenian
an: Esloveno

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
an: Qualques fichers son solament que de lectura, asi que amenesterá
    tornar a alzar en unatra ubicación
    y intentar-lo de nuevo.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
an: Qualques fichers son "solament lectura", asinas que
    amenesterás alzar iste programa en unatra ubicación de nuevo.

en: Spanish
an: Español

en: Sunshine
an: Sol

en: Swedish
an: Sueco

en: System Default
an: Achustes Inicials

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
an: A parola clau 'BYTE' no tornará a estar valida.

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
an: A clase Client ha estau renombrada a EthernetClient

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
an: A clase Servidor ha estau renombrada a EthernetServer

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
an: A clase Udp ha estau renombrada a EthernetUdp

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
an: O fichero "{0}" ameneste estar dentro d'una
    carpeta de prochecto clamada "{1}".
    Creyar-la, mover o fichero y continar?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
an: A biblioteca "{0}" no se puede usar.
    Os nombres de biblioteca han de contener solament numeros y letras.
    (Solament ASCII y sin espacios, y no pueden empecipiar con un numero)

en: The name cannot start with a period.
an: O nombre no puede prencipiar con un periodo.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
an: O programa seleccionau no existe.
    Amenesterá reiniciar Arduino ta actualizar
    o menú de sketchbook.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
an: O programa "{0}" no se puede usar.
    Os nombres de programa han de contener solament numeros y letras.
    (Solament ASCII y sin espacios, y no pueden empecipiar con un numero).
    Ta desfer-se d'iste mensache, elimine o programa de {1}.

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
an: A carpeta d'o programa ha desapareixiu
    Intentaré salvar-lo de nuevo en a mesma ubicación
    pero brenca mas que o codigo se perderá.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
an: A carpeta de sketchbook ya no existe.
    Arduino cambiará a ubicación por defecto de
    sketchbook, y creyará una carpeta de prochecto
    nuevo si ye necesario. Arduino alavez deixará
     de charrar d'ell mesmo en tercera persona.

en: Time for a Break
an: Ye momento ta un descanso

en: Tools
an: Ferramientas

en: Troubleshooting
an: Problemas

en: Turkish
an: Turco

en: Type board password to access its console
an: Tecleye a clau d'a placa ta accedir a la suya consola

en: Type board password to upload a new sketch
an: Tecleye a clau d'a placa ta puyar un nuevo prochecto

en: Ukrainian
an: Ucrainés

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
an: No se puede connectar, o programa ye fendo servir o puent?

en: Unable to connect: retrying
an: Imposible connectar-se: reintentando

en: Unable to connect: wrong password?
an: Imposible connectar: clau incorrecta?

en: Unable to open serial monitor
an: Imposible ubrir o monitor serie

en: Undo
an: Desfer

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
an: No s'ha especificau plataforma, no i hai lanzador disponible.
    Ta activar URL u carpetas, adhibe una linia a
    "launcher=/rota/a2/aplicación/" en preferences.txt

en: Update
an: Actualizar

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
an: Actualizar fichers de prochecto a la nueva extensión en salvar (.pde -> .ino)

en: Upload
an: Puyar

en: Upload Using Programmer
an: Puyar Usando Programador

en: Upload canceled.
an: Puyada Cancelada.

en: Upload cancelled
an: Carga cancelada

en: Uploading to I/O Board...
an: Puyando a la Placa I/U...

en: Uploading...
an: Puyando...

en: Use Selection For Find
an: Usar selección ta buscar

en: Use external editor
an: Usar editor externo

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
an: Utilizando biblioteca {0} en carpeta: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
an: Utilizando fichero previament compilau: {0}

en: Verify
an: Verificar

en: Verify code after upload
an: Verificar codigo dimpués de puyar

en: Vietnamese
an: Vietnamés

en: Visit Arduino.cc
an: Visita Arduino.cc

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
an: WARNING: a biblioteca {0} pareix que s'executa en {1} arquitectura(s) y puede estar incompatible con a tuya placa actual, que s'echecuta en {2} arquitectura(s).

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
an: Wire.receive() ha estau renombrau a Wire.read()

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
an: Wire.send() ha estau renombrau a Wire.write()

en: Wrap Around
an: Ciclico

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
an: Trobau microcontrolador erronio. Has seleccionau a placa correcta en o menú Ferramientas > Placa?

en: Yes
an: Si

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
an: No puetz alzar o programa dentro d'una carpeta en o suyo interior.
    Isto sería infinito.

en: You forgot your sketchbook
an: Ixuplidó o suyo sketchbook.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
an: Has pretau {0} pero no s'ha ninviau cosa. Has de seleccionar un fin de linia?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
an: Has aconseguiu o limite d'auto nombrau de programas d'o día...
    Por qué no te das una gambadeta?

en: ZIP files or folders
an: Fichers Zip u carpetas

en: Zip doesn't contain a library
an: O fichero Zip no contiene bibliotecas

en: ".{0}" is not a valid extension.
an: ".{0}" no ye una extensión valida

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
an: 
    Como en Arduino 0019, a biblioteca Ethernet depende d'a biblioteca SPI.
    Pareixe que a istas usando u unatra biblioteca que depende d'a biblioteca SPI.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a parola clau 'BYTE' no se suportará mas.
    Por favor, usa Serial.write() en o suyo puesto.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a clase Client en a biblioteca Ethernet ha estau renombrada a EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a clase Server en a biblioteca Ethernet ha estau renombrada a EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a clase Udp en a biblioteca Ethernet ha estau renombrada a EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a función Wire.receive() ha estau renombrada a Wire.read() por consistencia con atras bibliotecas.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
an: 
    Como en Arduino 1.0, a función Wire.send() ha estau renombrada a Wire.write() por consistencia con atras bibliotecas.

en: baud
an: baudio

en: compilation
an: compilación

en: connected!
an: Connectau!

en: http://www.arduino.cc/en/Main/Software
an: http://www.arduino.cc/en/main/software

en: ignoring invalid font size {0}
an: ignorando grandaria de fuent invalido {0}

en: name is null
an: o nombre ye vuedo

en: serialMenu is null
an: serialMenu ye vuedo

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
an: o puerto seleccionau {0} no existe u a tuya placa no ista connectada

en: unknown option: {0}
an: opcion desconoixida: {0}

en: upload
an: puyar

en: {0} files added to the sketch.
an: {0} fichers adhibius a o programa.

en: {0} returned {1}
an: {0} retornó {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
an: {0} Argumento invalido ta --pref, ha d'estar d'a traza "pref=valura"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
an: {0}: Nombre de placa invalido, debe estar de la forma "paquet:arq:placa" u "paquet:arq:placa:opcions"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
an: {0}: Opcion invalida ara a placa "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
an: {0}: Opcion invalida, debe estar d'a forma "nombre=valor"

en: {0}: Unknown architecture
an: {0}: Arquitectura desconoixida

en: {0}: Unknown board
an: {0}: Placa desconoixida

en: {0}: Unknown package
an: {0}: Paquet desconoixiu
