Arduino IDE 1.5 - en to fi translation catalogue (368 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
fi:   (vaatii Arduinon uudelleenkäynnistämisen)

en:  Not used: {0}
fi: Ei käytössä: {0}

en:  Used: {0}
fi: Käytetty: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
fi: 'Keyboard':ia ei löydetty. Sisältääkö luonnoksesi '#include <Keyboard.h>' rivin?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
fi: 'Mouse':a ei löydetty. Sisältääkö luonnoksesi '#include <Mouse.h' rivin?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
fi: 'arch' kansiota ei enää tueta! Lue http://goo.gl/gfFJzU jos haluat lisäinformaatiota.

en: (edit only when Arduino is not running)
fi: (Muokkaa vain kun Arduino on suljettuna)

en: --curdir no longer supported
fi: -curdir ei ole enää tuettu

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
fi: --verbose, --verbose-upload ja --verbose-build voidaan käyttää vain --verify tai --upload komennon kanssa

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
fi: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Haluatko tallentaa muutokset tähän sketsiin<BR> ennen sulkemista?</b><p>Mikäli et tallenna, muutokset häviävät.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
fi: Kansio "{0}" on jo olemassa. Ei voi avata sketsiä.

en: A library named {0} already exists
fi: Kirjasto {0} on jo olemassa

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
fi: Arduinosta on uusi versio, haluatko käydä
    Arduinon lataussivustolla?

en: A newer {0} package is available
fi: Uudempi {0} pakkaus on saatavilla

en: About Arduino
fi: Arduinosta

en: Add .ZIP Library...
fi: Tuo .ZIP kirjasto...

en: Add File...
fi: Lisää tiedosto...

en: All
fi: Kaikki

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
fi: Virhe korjatessa tiedoston koodausta.
    Älä tallenna tätä sketsiä, sillä se voi ylikirjoittaa vanhan
    version. Valitse avaa sketsi uudelleen ja yritä uudelleen.

en: An error occurred while uploading the sketch
fi: Luonnoksen lataamisessa esiintyi virhe

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
fi: Tuntematon virhe ladattaessa alustakohtaista
    koodia koneellesi.

en: Arabic
fi: arabia

en: Aragonese
fi: aragoni

en: Archive Sketch
fi: Arkistoi sketsi

en: Archive sketch as:
fi: Arkistoi sketsi nimellä:

en: Archive sketch canceled.
fi: Sketsin arkistointi peruttu.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
fi: Sketsin arkistointi peruttu, koska sketsiä
    ei voitu tallentaa kunnolla.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
fi: Arduino ARM (32 bittinen) kortit

en: Arduino AVR Boards
fi: Arduino AVR kortit

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
fi: Arduino ei voi käynnistyä, koska
    se ei voi luoda kansiota asetuksillesi.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
fi: Arduino ei voi käynnistyä, koska se ei voinut
    luoda kansiota ohjelmillesi.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
fi: Oletko varma että haluat poistaa "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän sketsin?

en: Armenian
fi: Armenia

en: Asturian
fi: Asturia

en: Authorization required
fi: Käyttöoikeus vaaditaan

en: Auto Format
fi: Jäsennin

en: Auto Format finished.
fi: Jäsennys valmis.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Autoscroll
fi: Vieritys

en: Bad error line: {0}
fi: Paha virhe rivillä: {0}

en: Bad file selected
fi: Väärä tiedosto valittu

en: Belarusian
fi: Belarusia

en: Board
fi: Kortti

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
fi: Kortti {0}:{1}:{2} ei määrittele ''build.board'' asetusta. Automaattisesti asetettu: {3}

en: Board:
fi: Kortti:

en: Bosnian
fi: Bosnia

en: Both NL & CR
fi: NL & CR

en: Browse
fi: Selaa

en: Built-in Examples
fi: Sisäänrakennetut esimerkit

en: Bulgarian
fi: Bulgaria

en: Burmese (Myanmar)
fi: Burma (Myanmar)

en: Burn Bootloader
fi: Polta käynnistyslataaja

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
fi: Poltetaan käynnistinlataajaa I/O levylle (tässä voi mennä hetki)...

en: Canadian French
fi: Kanadan ranska

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Carriage return
fi: CR

en: Catalan
fi: katalania

en: Check for updates on startup
fi: Tarkista päivitykset käynnistyessä

en: Chinese (China)
fi: Kiina (Kiina)

en: Chinese (Taiwan)
fi: Kiina (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
fi: Kiina (Taiwan) (Big5)

en: Close
fi: Sulje

en: Comment/Uncomment
fi: Kommentointi päälle/pois

en: Compiling sketch...
fi: Käännetään sketsiä...

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy as HTML
fi: Kopioi HTML:nä

en: Copy error messages
fi: Kopiointivirheviestit

en: Copy for Forum
fi: Kopioi forumille

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
fi: ''{0}'' ei voitu lisätä sketsiin.

en: Could not copy to a proper location.
fi: Ei voitu kopioida oikeaan paikkaan.

en: Could not create the sketch folder.
fi: Luonnoskansiota ei voitu luoda.

en: Could not create the sketch.
fi: Luonnosta ei voitu luoda.

en: Could not delete "{0}".
fi: "{0}" ei voitu poistaa.

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
fi: Ei voitu poistaa olemassa olevaa tiedostoa ''{0}''.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
fi: boards.txt ei löydetty kohteesta {0}. Onko se pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
fi: Työkalua {0} ei löytynyt

en: Could not find tool {0} from package {1}
fi: Työkalua {0} ei löytynyt paketista {1}

en: Could not open the URL
    {0}
fi: URL:ia {0} ei voitu avata

en: Could not open the folder
    {0}
fi: Ei voitu avata kansiota
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
fi: Sketsiä ei voitu tallentaa uudelleen kunnolla. Voit olla hankaluuksissa,
    joten on parasta kopioida ja liittää koodi johonkin toiseen editoriin.

en: Could not re-save sketch
fi: Luonnosta ei voitu tallentaa uudelleen

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
fi: Oletusasetuksia ei voitu lukea.
    Asenna Arduino uudelleen.

en: Could not remove old version of {0}
fi: {0}:n vanhaa versiota ei voitu poistaa

en: Could not replace {0}
fi: {0}:aa ei voitu korvata

en: Couldn't archive sketch
fi: Luonnoksen arkistointi ei onnistunut

en: Couldn't determine program size: {0}
fi: Ohjelman kokoa ei voitu määritellä: {0}

en: Couldn't do it
fi: Eipä onnistunut

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
fi: Valitusta portista ei löytynyt levyä. Tarkista portin valinta. Jos se on oikein, koita painaa levyn resetointia lähetyksen käynnistämisen jälkeen.

en: Croatian
fi: Kroatia

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Danish (Denmark)
fi: Tanska

en: Data Processing
fi: Tiedon käsittely

en: Decrease Indent
fi: Vähennä sisennystä

en: Default
fi: Oletus

en: Delete
fi: Poista

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
fi: Laite ei vastaa, tarkista sarjaportin oikeellisuus tai resetoi levysi juuriennen lähetystä

en: Discard all changes and reload sketch?
fi: Hylkää muutokset ja avaa sketsi uudelleen?

en: Display line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Don't Save
fi: Älä tallenna

en: Done Saving.
fi: Tallennettu.

en: Done burning bootloader.
fi: Käynnistinlataaja poltettu.

en: Done compiling
fi: Kääntäminen valmis

en: Done compiling.
fi: Kääntäminen valmis.

en: Done printing.
fi: Tulostettu.

en: Done uploading
fi: Lähetetty

en: Done uploading.
fi: Lähetetty.

en: Dutch
fi: hollanti

en: Dutch (Netherlands)
fi: Hollanti (Alankomaat)

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Editor font size:
fi: Editon fonttikoko:

en: Editor language:
fi: Editorin kieli:

en: English
fi: englanti

en: English (United Kingdom)
fi: Englanti (Iso-Britannia)

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Error
fi: Virhe

en: Error adding file
fi: Virhe lisätessä tiedostoa

en: Error compiling.
fi: Virhe käännettäessä.

en: Error getting the Arduino data folder.
fi: Arduinon datakansiota haettaessa tapahtui virhe.

en: Error inside Serial.{0}()
fi: Virhe Serial.{0}() sisällä

en: Error loading {0}
fi: Virhe ladatessa {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
fi: Virhe avatessa sarjaporttia ''{0}''.

en: Error reading preferences
fi: Virhe luettaessa asetuksia

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
fi: Virhe luettaessa asetustiedostoa. Ole hyvä ja poista (tai nimeä
    uudelleen) {0} ja käynnistä Arduino uudelleen.

en: Error starting discovery method:
fi: Virhe käynnistettäessä löytömenetelmää:

en: Error touching serial port ''{0}''.
fi: Ongelma kokeillessa sarjaporttia ''{0}''.

en: Error while burning bootloader.
fi: Virhe polttaessa käynnistinlataajaa.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
fi: Virhe käynnistyslataajaa poltettaessa: puuttuva '{0}' asetusparametri

en: Error while printing.
fi: Virhe tulostaessa.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
fi: Virhe lähettäessä: puuttuva '{0}' asetusparametri

en: Estonian
fi: Eesti

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Failed to rename sketch folder
fi: Kansion uudelleennimeäminen epäonnistui

en: File
fi: Tiedosto

en: Filipino
fi: filippiini

en: Filter your search...
fi: Rajoita hakuasi...

en: Find
fi: Etsi

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find in Reference
fi: Etsi oppaasta

en: Find...
fi: Etsi...

en: Find:
fi: Etsi:

en: Finnish
fi: Suomi

en: Fix Encoding & Reload
fi: Korjaa koodaus ja avaa uudelleen

en: French
fi: ranska

en: Frequently Asked Questions
fi: Usein kysytyt kysymykset

en: Galician
fi: galego

en: Georgian
fi: Georgia

en: German
fi: saksa

en: Getting Started
fi: Aloittaminen

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
fi: Globaalit muuttujat käyttävät {0} tavua ({2}%%) dynaamista muistia, jättäen {3} tavua paikallisille muuttujille. Maksimi on {1} tavua.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
fi: Globaalit muuttujat käyttävät {0} tavua dynaamista muistia.

en: Greek
fi: kreikka

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Help
fi: Apua

en: Hindi
fi: hindi

en: Host name:
fi: Koneen nimi:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
fi: Tallenna ohjelma ennen uudelleennimeämistä.

en: How very Borges of you
fi: Kuinka Borgimaista

en: Hungarian
fi: unkari

en: INCOMPATIBLE
fi: YHTEENSOPIMATON

en: Ignore Case
fi: Sivuuta koko

en: Ignoring sketch with bad name
fi: Sivuutetaan huononniminen ohjelma

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
fi: Arduino 1.0:ssa, oletustiedostopääte on muuttunut .pde -> .ino. Uudet sketsit (myös "Tallenna nimellä" tallennetut) käyttävät uutta päätettä. Olemassaolevien sketsien pääte muutetaan tallennettaessa, mutta voit poistaa tämän toiminnon käytöstä asetuksista.
    
    Tallenna sketsi ja päivitä tiedostopääte?

en: Include Library
fi: Sisällytä Kirjasto

en: Increase Indent
fi: Lisää sisennystä

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Install
fi: Asenna

en: Installation completed!
fi: Asennus valmis!

en: Installed
fi: Asennettu

en: Installing...
fi: Asennetaan...

en: Interface scale:
fi: Käyttöliittymän koko:

en: Invalid library found in {0}: {1}
fi: Virheellinen kirjasto paikassa {0}: {1}

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Latvian
fi: latvia

en: Line number:
fi: Rivinumero:

en: Lithuaninan
fi: liettua

en: Loading configuration...
fi: Ladataan asetuksia...

en: Manage Libraries...
fi: Ylläpidä kirjastoja...

en: Marathi
fi: marathi

en: Message
fi: Viesti

en: More
fi: Lisää

en: More preferences can be edited directly in the file
fi: Lisää asetuksia voi muokata suoraan tiedostossa

en: Moving
fi: Siirretään

en: Name for new file:
fi: Uuden tiedoston nimi:

en: Network upload using programmer not supported
fi: Verkkolähetys ohjelmoijaa käyttäen ei ole tuettu.

en: New
fi: Uusi

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Newline
fi: NL

en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

en: No
fi: Ei

en: No changes necessary for Auto Format.
fi: Jäsennin ei vaatinut muutoksia.

en: No files were added to the sketch.
fi: Sketsiin ei lisätty tiedostoja.

en: No launcher available
fi: Käynnistintä ei saatavilla

en: No line ending
fi: Ei rivipäätettä

en: No really, time for some fresh air for you.
fi: Nyt on aika lähteä raittiiseen ilmaan.

en: No reference available for "{0}"
fi: Opasta ei löydy sanalle "{0}"

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
fi: Validia laitteistokonfiguraatiota ei löytynyt kansiosta {0}.

en: Norwegian Bokmål
fi: Norjan bokmäl

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
fi: Ei tarpeeksi muistia; katso http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size vinkeiksi muistimäärän vapauttamiseksi.

en: One file added to the sketch.
fi: Yksi tiedosto lisätty sketsiin.

en: Open
fi: Avaa

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: Open an Arduino sketch...
fi: Avaa Arduino-ohjelma...

en: Open...
fi: Avaa...

en: Other
fi: Muu

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paste
fi: Liitä

en: Persian
fi: persia

en: Persian (Iran)
fi: Persia (Iran)

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
fi: Ole hyvä ja tuo SPI kirjasto valikosta Sketsi -> Tuo kirjasto.

en: Polish
fi: puola

en: Port
fi: Portti

en: Port number:
fi: Portti numero:

en: Portugese
fi: Portugali

en: Portuguese (Brazil)
fi: Portugali (Brasilia)

en: Portuguese (Portugal)
fi: Portugali (Portugali)

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

en: Print
fi: Tulosta

en: Printing canceled.
fi: Tulostus peruttu.

en: Printing...
fi: Tulostetaan...

en: Problem Opening Folder
fi: Ongelma avatessa kansiota

en: Problem Opening URL
fi: URL:ää avatessa tapahtui ongelma

en: Problem Setting the Platform
fi: Ongelma asetettassa kehitysalustaa.

en: Problem accessing board folder /www/sd
fi: Ongelma avatessa kansiota /www/sd

en: Problem accessing files in folder "{0}"
fi: Ongelma avatessa tiedostoja kansiosta "{0}"

en: Problem getting data folder
fi: Datakansiota haettaessa tapahtui ongelma.

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
fi: Ongelma lähetettäessä levylle. Katsohttp://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload ratkaisuiksi.

en: Problem with rename
fi: Nimeä ei voi muuttaa

en: Processor
fi: Prosessori

en: Programmer
fi: Ohjelmoija

en: Quit
fi: Lopeta

en: Recommended
fi: Suosittele

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Reference
fi: Opas

en: Remove
fi: Poista

en: Removing...
fi: Poistaa...

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace & Find
fi: Etsi ja korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Replace the existing version of {0}?
fi: Korvaa olemassaoleva versio {0}?

en: Replace with:
fi: Korvaa tällä:

en: Retired
fi: Vedetty pois

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Save
fi: Tallenna

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save Canceled.
fi: Tallennus peruttu.

en: Save changes to "{0}"?
fi: Tallenna "{0}" muutokset?

en: Save sketch folder as...
fi: Tallenna sketsikansio nimellä...

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Search all Sketch Tabs
fi: Hae kaikista luonnoksen välilehdistä.

en: Select (or create new) folder for sketches...
fi: Valitse kansio ohjelmillesi (tai luo uusi)

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
fi: Valitse ZIP tiedosto tai kansio, jossa haluamasi kirjasto sijaitsee

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
fi: Valitse kuva- tai datatiedosto sketsiisi kopioitavaksi

en: Select new sketchbook location
fi: Valitse uusi paikka ohjelmakansiolle

en: Select version
fi: Valitse versio

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
fi: Valittu kortti vaatii '{0}' ytimen (ei asennettu).

en: Send
fi: Lähetä

en: Serial Monitor
fi: Sarjamonitori

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
fi: Sarjaporttia ''{0}'' ei löydy. Valitsitko oikean valikosta Työkalut -> Sarjaportti?

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings issues
fi: Asetuksissa on ongelmia

en: Show Sketch Folder
fi: Näytä sketsikansio

en: Show verbose output during:
fi: Näytä tarkemmat tiedot:

en: Sketch
fi: Sketsi

en: Sketch Disappeared
fi: Sketsi hävisi

en: Sketch Does Not Exist
fi: Ohjelmaa ei ole olemassa

en: Sketch is Read-Only
fi: Ohjelma on vain luettavissa

en: Sketch is Untitled
fi: Ohjelmalla ei ole nimeä

en: Sketch is read-only
fi: Sketsi on vain luku

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
fi: Luonnos liian iso - katso pienennysohjeita http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
fi: Luonnos käyttää {0} tavua ({2}%%) ohjelmamuistia. Maksimi on {1} tavua.

en: Sketchbook
fi: Luonnoskirja

en: Sketchbook folder disappeared
fi: Ohjelmakansio katosi.

en: Sketchbook location:
fi: Ohjelmakansion sijainti:

en: Sketchbook path not defined
fi: Ohjelmakansion sijainti määrittämättä

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
fi: Jotkin tiedostot ovat vain luettavissa, joten
    valitse jokin toinen sijainti ja tallenna uudelleen.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
fi: Jotkin tiedostot on merkitty "vain luku", joten
    valitse jokin toinen sijainti ja tallenna uudelleen.

en: Spanish
fi: espanja

en: Starting...
fi: Käynnistyy...

en: Sunshine
fi: Täydellistä

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: System Default
fi: Järjestelmän oletus

en: Tamil
fi: tamili

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
fi: BYTE avainsana ei ole enää tuettu.

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
fi: Client luokka on nimetty EthernetClient:ksi.

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
fi: Server luokka on nimetty EthernetServer:ksi.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
fi: Udp luokka on nimetty EthernetUdp:ksi.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
fi: Tiedoston "{0}" tulee olla
    sketsikansion "{1}" sisällä.
    Luo tämä kansio, siirrä tiedosto ja jatka?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
fi: Kirjastoa "{0}" ei voida käyttää.
    Kirjaston nimessä saa olla vain kirjaimia ja numeroita.
    (vain ASCII, ei välilyöntejä, eikä se saa alkaa numerolla.)

en: The name cannot start with a period.
fi: Nimi ei voi alkaa pisteellä.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
fi: Tätä ohjelmaa ei enää ole olemassa. Kokeile käynnistää Arduino uudestaan päivittääksesi ohjelmaluettelon.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
fi: Ohjelmaa "{0}" ei voida käyttää.
    Ohjelman nimessä saa olla vain kirjaimia ja numeroita
    (vain ASCII, ei välilyöntejä, eikä se saa alkaa numerolla).
    Päästäksesi eroon tästä ilmoituksesta, poista ohjelma
    täältä ({1}).

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
fi: Sketsikansio on hävinnyt.
    Yritetään tallentaa uudelleen samaan paikkaan,
    mutta kaikki muu paitsi koodi häviää.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
fi: Ohjelmakansiota ei enää ole olemassa. Arduino vaihtaa oletuskansioon, luo tarvittaessa uuden ja lopettaa itsestään puhumisen kolmannessa persoonassa.

en: Time for a Break
fi: Tauon aika

en: Tools
fi: Työkalut

en: Topic
fi: Aihe

en: Troubleshooting
fi: Vianmääritys

en: Turkish
fi: Turkki

en: Type board password to access its console
fi: Anna kortin salasana päästäksesi konsoliin

en: Type board password to upload a new sketch
fi: Anna kortin salasana ladataksesi uuden sketsin

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
fi: Yhdistäminen ei onnistu: käyttääkö sketsi siltaa?

en: Unable to connect: retrying
fi: Yhdistäminen ei onnistu: kokeillaan uudelleen

en: Unable to connect: wrong password?
fi: Yhdistäminen ei onnistu: väärä salasana?

en: Unable to open serial monitor
fi: Sarjamonitorin avaus ei onnistu

en: Undo
fi: Kumoa

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
fi: Määrittelemätön alusta, käynnistintä ei saatavilla.
    Avataksesi URL:ja tai kansioita, lisää rivi 
    "launcher=/polku/käynnistimeen" tiedostoon preferences.txt.

en: Update
fi: Päivitä

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
fi: Päivitä ohjelmien pääte (.pde -> .ino) tallennettaessa

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload Using Programmer
fi: Lähetä ohjelmointilaitteella

en: Upload canceled.
fi: Lähetys peruttu.

en: Upload cancelled
fi: Lähetys peruutettu

en: Uploading to I/O Board...
fi: Lähetetään I/O levylle...

en: Uploading...
fi: Lähetetään...

en: Use Selection For Find
fi: Etsi valintaa

en: Use external editor
fi: Käytä ulkoista editoria

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
fi: Kirjastoa {0} käytetään kansiossa: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
fi: Käytetään aikaisemmin käännettyä tiedostoa: {0}

en: Verify
fi: Varmista

en: Verify code after upload
fi: Varmista koodi lähetyksen jälkeen

en: Version {0}
fi: Versio {0}

en: Vietnamese
fi: Vietnami

en: Visit Arduino.cc
fi: Vieraile Arduino.cc

en: Warning
fi: Varoitus

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
fi: Wire.receive() on nimetty Wire.read():ksi.

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
fi: Wire.send() on nimetty Wire.write() funktioksi.

en: Wrap Around
fi: Jatka lopusta

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
fi: Väärä mikrokontrolleri havaittu. Valitsiko okean levyn valikosta Työkalut -> Levy?

en: Yes
fi: Kyllä

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
fi: Et voi tallentaa sketsia kansioon kansion
    itsensä sisällä. Tämähän jatkuisi loputtomiin.

en: You forgot your sketchbook
fi: Unohdit ohjelmakansiosi

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
fi: Olet painanut {0} mutta mitään ei ole lähetetty. Pitäisikö valita rivipääte?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
fi: Olet tehnyt niin monta ohjelmaa, että uudet nimet loppuivat tältä päivältä. Mitä jos lähtisit vaikka kävelylle?

en: ZIP files or folders
fi: ZIP-tiedostot tai kansiot

en: Zip doesn't contain a library
fi: ZIP ei sisällä kirjastoa

en: ".{0}" is not a valid extension.
fi: ".{0}" ei ole sopiva pääte.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
fi: 
    Arduinon versiosta 0019 lähtien Ethernet kirjasto vaatii SPI kirjaston.
    Näytät käyttävän sitä tai jotain muuta kirjastoa joka vaatii SPI kirjaston.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
fi: 
    Arduinon versiosta 1.0 lähtien BYTE avainsana ei ole enää tuettu.
    Ole hyvä ja käytä Serial.write() funktiota sen sijaan.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
fi: 
    Arduinon 1.0 versiosta lähtien Client luokka Ethernet kirjastossa on nimetty EthernetClient:ksi.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
fi: 
    Arduinon 1.0 versiosta lähtien Server luokka on nimetty EthernetServer:ksi.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
fi: 
    Arduinon 1.0 versiosta lähtien Udp luokka Ethernet kirjastossa on nimetty EthernetUdp:ksi.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
fi: 
    Arduinon 1.0 versiosta lähtien Wire.receive() funktio on nimetty Wire.read():ksi kirjastojen yhtenäistämiseksi.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
fi: 
    Arduinon 1.0 versiosta lähtien Wire.send funktio on nimetty Wire.write():ksi kirjastojen yhtenäistämiseksi.

en: baud
fi: baudia

en: compilation
fi: kääntäessä

en: connected!
fi: yhdistetty!

en: ignoring invalid font size {0}
fi: sivuutetaan epäkelpo fonttikoko {0}

en: name is null
fi: nimi on tyhjä

en: serialMenu is null
fi: serialMenu on tyhjä

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
fi: valittua sarjaporttia {0} ei ole olemassa tai levysi ei ole kytketty

en: upload
fi: lähettäessä

en: {0} files added to the sketch.
fi: {0} tiedostoa lisätty sketsiin.

en: {0} returned {1}
fi: {0} palautti {1}

en: {0}: Unknown architecture
fi: {0}: Tuntematon arkkitehtuuri

en: {0}: Unknown package
fi: {0}: Tuntematon paketti
