Arduino IDE 1.5 - en to ka_GE translation catalogue (435 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
ka_GE: (მოითხოვს გარემოს ხელახლა გაშვებას)

en:  Not used: {0}
ka_GE: გამოუყენებელი: {0}

en:  Used: {0}
ka_GE:  გამოყენებული: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
ka_GE: 'Keyboard' არ მოიძებნა. თქვენს ჩანახატში ჩასმულია სტრიქონი '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
ka_GE: 'Mouse' არ მოიძებნა. თქვენს ჩანახატში ჩასმულია სტრიქონი '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
ka_GE: 'arch' საქაღალდე აღარ არის მხარდაჭერილი! დამატებითი ცნობისთვის http://goo.gl/gfFJzU იხილეთ

en: (edit only when Arduino is not running)
ka_GE: (ჩაასწორეთ მხოლოდ როცა Arduino გათიშულია)

en: (legacy)
ka_GE: (დაძველებული)

en: --curdir no longer supported
ka_GE: --curdir აღარ არის მხარდაჭერილი

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
ka_GE: --verbose, --verbose-upload და --verbose-build გამოიყენება მხოლოდ პარამეტრებთან --verify ან --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
ka_GE: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>გსურთ დახურვამდე შეინახოთ<BR> ჩანახატში  შეტანილი ცვლილებები?</b><p>თუ არ შეინახავთ, ცვლილებები გაუქმდება.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
ka_GE: საქაღალდე სახელით "{0}" უკვე არსებობს. ჩანახატი არ იხსნება.

en: A library named {0} already exists
ka_GE: ბიბლიოთეკა სახელით {0} უკვე არსებობს

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
ka_GE: ხელმისაწვდომია Arduino-ს ახალი ვერსია.
    გსურთ ეწვიოთ ვებგვერდს და გადმოტვირთოთ ის?

en: A newer {0} package is available
ka_GE: ხელმისაწვდომია განახლებული {0} პაკეტი

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
ka_GE: თქვენი ალბომის ქვესაქაღალდე არ წარმოადგენს მართებულ ბიბლიოთეკას

en: About Arduino
ka_GE: Arduino-ს შესახებ

en: Add .ZIP Library...
ka_GE: .ZIP ბიბლიოთეკის დამატება...

en: Add File...
ka_GE: ფაილის დამატება...

en: Additional Boards Manager URLs
ka_GE: დამატებითი დაფების მმართველის URL მისამართი

en: Additional Boards Manager URLs:
ka_GE: დამატებითი დაფების მმართველის URL მისამართი:

en: Afrikaans
ka_GE: აფრიკაანსი

en: Albanian
ka_GE: ალბანური

en: All
ka_GE: ყველა

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
ka_GE: შეცდომა ფაილის კოდირების შეკეთებისას.
    არ შეეცადოთ ჩანახატის შენახვა, რადგან შეიძლება ზედგადააწეროს
    ძველ ვერსიას. გამოიყენეთ 'გახსნა' ფაილი გადატვირთვისთვის და კიდევ სცადეთ.

en: An error occurred while updating libraries index!
ka_GE: წარმოიშვა შეცდომა ბიბლიოთეკათა სიის განახლებისას!

en: An error occurred while uploading the sketch
ka_GE: წარმოიშვა შეცდომა ჩანახატის ატვირთვისას

en: An error occurred while verifying the sketch
ka_GE: წარმოიშვა შეცდომა ჩანახატის გადამოწმებისას

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
ka_GE: წარმოიშვა შეცდომა ჩანახატის გადამოწმება/ატვირთვისას

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
ka_GE: თქვენი მანქანის პლატფორმისთვის განკუთვნილი
    კოდის ჩატვირთვისას შეიქმნა უცნობი შეცდომა.

en: Arabic
ka_GE: არაბული

en: Aragonese
ka_GE: არაგონული

en: Archive Sketch
ka_GE: ჩანახატის არქივში გადატანა.

en: Archive sketch as:
ka_GE: ჩანახატის არქივში გადატანა როგორც:

en: Archive sketch canceled.
ka_GE: გაუქმდა ჩანახატის არქივში გადატანა.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
ka_GE: ჩანახატის არქივში გადატანა გაუქმდა, რადგან
    მისი მართობულად შენახვა ვერ მოხერხდა.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
ka_GE: Arduino-ის ARM (32-ბიტი) დაფები

en: Arduino AVR Boards
ka_GE: Arduino-ის AVR დაფები

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
ka_GE: Arduino-ს შეუძლია გახსნას მხოლოს საკუთარი ჩანახატები
    და სხვა ფაილები გაფართოებით .ino ან .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
ka_GE: Arduino ვერ გაიშვება, რადგან მან ვერ შეძლო
    მომართვის მონაცემებისთვის საქაღალდის შექმნა.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
ka_GE: Arduino ვერ გაიშვება, რადგან მან ვერ შეძლო
    ალბომისთვის საქაღალდის შექმნა.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
ka_GE: ნამდვილად გსურთ "{0}"-ის წაშლა?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
ka_GE: ნამდვილად გსურთ მოცემული ჩანახატის წაშლა?

en: Argument required for --board
ka_GE: ბრძანება --board მოითხოვს არგუმენტს

en: Argument required for --port
ka_GE: ბრძანება --port მოითხოვს არგუმენტს

en: Argument required for --pref
ka_GE: ბრძანება --pref მოითხოვს არგუმენტს

en: Argument required for --preferences-file
ka_GE: ბრძანება --preferences-file მოითხოვს არგუმენტს

en: Argument required for {0}
ka_GE: ბრძანება {0} მოითხოვს არგუმენტს

en: Armenian
ka_GE: სომხური

en: Asturian
ka_GE: ავსტრიული

en: Authorization required
ka_GE: საჭიროა ავტორიზება

en: Auto Format
ka_GE: ავტოდაფორმატება

en: Auto Format finished.
ka_GE: ავტო-ფორმატირება დასრულებულია.

en: Auto-detect proxy settings
ka_GE: პროქსის ავტომატურად მომართვა

en: Automatic
ka_GE: ავტომატური

en: Automatic proxy configuration URL:
ka_GE: პროქსის ავტომატური მომართვის URL მისამართი:

en: Autoscroll
ka_GE: ავტოგადახვევა

en: Bad error line: {0}
ka_GE: ცუდი შეცდომის ხაზი:{0}

en: Bad file selected
ka_GE: არჩეულია არასწორი ფაილი

en: Basque
ka_GE: ბასკური

en: Belarusian
ka_GE: ბელარუსული

en: Board
ka_GE: დაფა

en: Board at {0} is not available
ka_GE: დაფა მისამართზე {0} მიუწვდომელია

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
ka_GE: დაფა {0} (პლატფორმა {1}, პაკეტი {2}) უცნობია

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
ka_GE: დაფა {0}:{1}:{2} არ განსაზღვრავს ''build.board'' პარამეტრს. ნაგულისხმებად დაყენდება: {3}

en: Board:
ka_GE: დაფა:

en: Boards Manager
ka_GE: დაფების მმართველი

en: Boards Manager...
ka_GE: დაფების მმართველი...

en: Boards included in this package:
ka_GE: პაკეტში შესული დაფები:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
ka_GE: ჩამტვირთველი ფაილი მითითებულია, მაგრამ ვერ მოიძებნა: {0}

en: Bosnian
ka_GE: ბოსნიური

en: Both NL & CR
ka_GE: ორივე NL და CR

en: Browse
ka_GE: ნახვა

en: Build options changed, rebuilding all
ka_GE: აწყობის მომართვა შეიცვალა; იწყობა ხელახლა

en: Built-in Examples
ka_GE: ჩაშენებული მაგალითები

en: Bulgarian
ka_GE: ბულგარული

en: Burmese (Myanmar)
ka_GE: ბირმული (მიანმარი)

en: Burn Bootloader
ka_GE: ჩამტვირთველის ჩაწერა

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
ka_GE: ჩამტვირთველის ჩაწერა I/O დაფაზე (შესაძლოა ერთი წუთი დასჭირდეს)...

en: Can only pass one of: {0}
ka_GE: დაკმყოფილებული მხოლოდ ერთი: {0}-დან

en: Can't find the sketch in the specified path
ka_GE: მითითებულ მისამართზე ჩანახატი არ მოიძებნა

en: Canadian French
ka_GE: კანადური ფრანგული

en: Cancel
ka_GE: გაუქმება

en: Cannot specify any sketch files
ka_GE: ჩანახატის ფაილების მითითება ვერ ხერხდება.

en: Carriage return
ka_GE: ახალ სტრიქონზე გადასვლა

en: Catalan
ka_GE: კატალონიური

en: Check for updates on startup
ka_GE: გაშვებისას განახლებებზე შემოწმება

en: Chinese (China)
ka_GE: ჩინური (ჩინეთი)

en: Chinese (Taiwan)
ka_GE: ჩინური (ტაივანი)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
ka_GE: ჩინური (ტაივანი) (Big5)

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
ka_GE: დაწკაპეთ არაოფიციალური დაფების მხარდაჭრის URL მისამართისთვის

en: Close
ka_GE: დახურვა

en: Comment/Uncomment
ka_GE: კომენტარის გადართვა

en: Communication
ka_GE: კავშირგაბმულობა

en: Compiler warnings:
ka_GE: მაკომპილებლის გაფრთხილებები:

en: Compiling sketch...
ka_GE: ჩანახატის დაკომპილება...

en: Contributed
ka_GE: შემოწირული

en: Copy
ka_GE: ასლი

en: Copy as HTML
ka_GE: ასლი HTML-ად

en: Copy error messages
ka_GE: შეცდომათა შეტყობინებების ასლის აღება

en: Copy for Forum
ka_GE: ასლი ფორუმისთვის

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
ka_GE: შეუძლებელია "{0}"-ის ჩანახატში დამატება.

en: Could not copy to a proper location.
ka_GE: სათანადო ადგილას ასლი ვერ მოთავსდა.

en: Could not create the sketch folder.
ka_GE: ჩანახატის საქაღალდის შექმნა ვერ მოხერხდა.

en: Could not create the sketch.
ka_GE: ჩანახატის შექმნა ვერ მოხერხდა.

en: Could not delete "{0}".
ka_GE: ვერ მოხერხდა "{0}"-ის წაშლა.

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
ka_GE: შეუძლებელია წაიშალოს არსებული ფაილი "{0}".

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
ka_GE: საქაღალდეში {0} არ მოიძებნა boards.txt. ვერსია -1.5-ზე ნაკლებია?

en: Could not find tool {0}
ka_GE: ვერ მოიძებნა ხელსაწყო {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
ka_GE: ვერ მოიძებნა ხელსაწყო {0} პაკეტიდან {1}

en: Could not open the URL
    {0}
ka_GE: შეუძლებელია გაიხსნას URL მისამართი
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
ka_GE: შეუძლებელია გაიხსნას საქაღალდე
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
ka_GE: ვერ მოხერხდა ჩანახატის მართობულად ხელახლა შენახვა. შესაძლოა, ადგილი აქვს რაიმე ცუდ 
    შედომას და დროა ჩასვათ კოდის ასლი სხვა ტექსტურ რედაქტორში.

en: Could not re-save sketch
ka_GE: ჩანახატის ხელახლა შენახვა ვერ მოხერხდა

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ka_GE: ფერთა სქემის ამოკითხვა ვერ მოხერხდა.
    გთხოვთ გადააყენოთ Arduino.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ka_GE: შეუძლებელია ნაგულისხმები მომართვის წაკითხვა.
    გთხოვთ გადააყენოთ Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
ka_GE: შეუძლებელია წაიშალოს ძველი ვერსია ფაილის {0}

en: Could not replace {0}
ka_GE: შეუძლებელია ჩანაცვლდეს {0}

en: Couldn't archive sketch
ka_GE: ვერ მოხერხდა ჩანახატის არქივში გადატანა

en: Couldn't determine program size: {0}
ka_GE: შეუძლებელია პროგრამის ზომის დადგენა: {0}

en: Couldn't do it
ka_GE: ვერ მოხერხდა

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
ka_GE: არჩეულ პორტზე არ მოძებნა დაფა. შეამოწმეთ, რომ არჩეული პორტი სწორია.  თუ ის მართლაც სწორია, დააჭირეთ დაფის ჩამოყრის ღილაკს ატვირთვის დაწყების შემდეგ.

en: Croatian
ka_GE: ხორვატული

en: Cut
ka_GE: ამოჭრა

en: Czech (Czech Republic)
ka_GE: ჩეხური (ჩეხეთის რესპუბლიკა)

en: Danish (Denmark)
ka_GE: დანიური (დანია)

en: Data Processing
ka_GE: მონაცემთა დამუშავება

en: Data Storage
ka_GE: მონაცემთა შენახვა

en: Decrease Indent
ka_GE: დაშორების შემცირება

en: Default
ka_GE: ნაგულისხმები

en: Delete
ka_GE: წაშლა

en: Device Control
ka_GE: მოწყობილობის მართვა

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
ka_GE: მოწყობილობა არ პასუხობს. შეამოწმეთ არის თუ არა არჩეული სათანადო სერიული პორტი, ან ჩამოყარეთ დაფა ატვირთვის წინ.

en: Discard all changes and reload sketch?
ka_GE: გსურთ ცვლილებების უკუგდება და ჩანახატის გადატვირთვა?

en: Display
ka_GE: ჩვენება

en: Display line numbers
ka_GE: სტრიქონების ნომრების ჩვენება

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
ka_GE: ნამდვილად გსურთ მოაშოროთ {0}?
    თუ მოაშორებთ, {0}-ს გამოყენებას ვეღარ შეძლებთ.

en: Don't Save
ka_GE: არ შეინახო

en: Done Saving.
ka_GE: შენახვა დასრულდა.

en: Done burning bootloader.
ka_GE: ჩამტვირთველის ჩაწერა დასრულებულია.

en: Done compiling
ka_GE: დაკომპილება დასრულდა

en: Done compiling.
ka_GE: დაკომპილება დასრულდა.

en: Done printing.
ka_GE: ბეჭდვა დასრულდა

en: Done uploading
ka_GE: ატვირთვა დასრულდა

en: Done uploading.
ka_GE: ატვირთვა დასრულდა.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
ka_GE: გადმოტვირთულია {0}kb / {1}kb-დან.

en: Downloading boards definitions.
ka_GE: მიმდინარეობს დაფების განსაზღვრების გადმოტვირთვა.

en: Downloading libraries index...
ka_GE: მიმდინარეობს ბიბლიოთეკათა სიის გადმოტვირთვა.

en: Downloading library: {0}
ka_GE: მიმდინარეობს {0} ბიბლიოთეკის გადმოტვირთვა.

en: Downloading platforms index...
ka_GE: მიმდინარეობს პლატფორმათა სიის გადმოტვირთვა.

en: Downloading tools ({0}/{1}).
ka_GE: მიმდინარეობს ხელსაწყოების გადმოტვირთვა ({0} / {1}-დან).

en: Dutch
ka_GE: ნიდერლანდური

en: Dutch (Netherlands)
ka_GE: ჰოლანდიური (ნიდერლანდები)

en: Edison Help
ka_GE: Edison დახმარება

en: Edit
ka_GE: რედაქტირება

en: Editor font size:
ka_GE: რედაქტორის შრიფტის ზომა:

en: Editor language:
ka_GE: რედაქტორის ენა:

en: Enable Code Folding
ka_GE: კოდის დაკეცვის ჩართვა

en: English
ka_GE: ინგლისური

en: English (United Kingdom)
ka_GE: ინგლისური (გაერთიანებული სამეფო)

en: Enter a comma separated list of urls
ka_GE: შეიყვანეთ მძიმით გამოყოფილი URL მისამართები

en: Enter additional URLs, one for each row
ka_GE: შეიყვანეთ დამატებითი URL მისამართები, ერთი თითო სტრიქონისთვის

en: Environment
ka_GE: გარემო

en: Error
ka_GE: შეცდომა

en: Error adding file
ka_GE: შეცდომა ფაილის დამატებისას

en: Error compiling for board {0}.
ka_GE: შეცდომა დაკომპილებისას დაფისთვის {0}.

en: Error compiling.
ka_GE: შეცდომა დაკომპილებისას.

en: Error downloading {0}
ka_GE: შეცდომა {0}-ის გადმოტვირთვისას

en: Error getting the Arduino data folder.
ka_GE: Arduino მონაცემთა საქაღალდის წაკითხვისას გამოვლინდა შეცდომა.

en: Error inside Serial.{0}()
ka_GE: შეცდომა Serial.{0}()-ში

en: Error loading {0}
ka_GE: შეცდომა {0}-ის ჩატვირთვიას

en: Error opening serial port ''{0}''.
ka_GE: შეცდომა "{0}" სერიული პორტის გახსნისას.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
ka_GE: შეცდომა ''{0}'' სერიული პორტის გახსნისას. იხილეთ დოკუმენტაცია მისამართზე http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error reading preferences
ka_GE: შეცდომა პარამეტრების წაკითხვისას

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
ka_GE: შეუძლებელია მომართვის ამოკითხვა. წაშალეთ (ან გადაიტანეთ) 
    {0} და გაუშვით Arduino.

en: Error touching serial port ''{0}''.
ka_GE: შეცდომა ''{0}'' პორტის შეხებისას.

en: Error while burning bootloader.
ka_GE: შეცდომა ჩამტვირთველის ჩაწერისას.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
ka_GE: შეცდომა ჩამტვირთველის ჩაწერისას: ვერ მოიძებნა კონფიგურაციის პარამეტრი '{0}'

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
ka_GE: შეცდომა დაკომპილებისას: ვერ მოიძებნა კონფიგურაციის პარამეტრი '{0}'

en: Error while printing.
ka_GE: შეცდომა ბეჭდვისას.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
ka_GE: შეცდომა სერიული პორტის პარამეტრების დაყენებისას: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
ka_GE: შეცდომა ატვირთვისას.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
ka_GE: შეცდომა ატვირთვისას: ვერ მოიძებნა კონფიგურაციის პარამეტრი '{0}'

en: Error while verifying
ka_GE: შეცდომა გადამოწმებისას

en: Error while verifying/uploading
ka_GE: შეცდომა გადამოწმება/ატვირთვისას

en: Estonian
ka_GE: ესტონური

en: Examples
ka_GE: მაგალითები

en: Failed to open sketch: "{0}"
ka_GE: ვერ მოხერხდა ჩანახატის გახსნა: "{0}"

en: File
ka_GE: ფაილი

en: File name {0} is invalid: ignored
ka_GE: ფაილის სახელი {0} უმართებულოა: უგულვებელყოფილი

en: Filipino
ka_GE: ფილიპინური

en: Filter your search...
ka_GE: ძიების გაფილტრვა:

en: Find
ka_GE: ძებნა

en: Find Next
ka_GE: შემდეგის პოვნა

en: Find Previous
ka_GE: წინას პოვნა

en: Find in Reference
ka_GE: ცნობარში ძიება

en: Find...
ka_GE: ძებმა...

en: Find:
ka_GE: ძებნა:

en: Finnish
ka_GE: ფინური

en: Fix Encoding & Reload
ka_GE: კოდირების შეკეთება & გადატვირთვა

en: French
ka_GE: ფრანგული

en: Frequently Asked Questions
ka_GE: ხშირად დასმული შეკითხვები

en: Galician
ka_GE: გალისიური

en: Galician (Spain)
ka_GE: გალისიური (ესპანეთი)

en: Galileo Help
ka_GE: Galileo დახმარება

en: Georgian
ka_GE: ქართული

en: German
ka_GE: გერმანული

en: Getting Started
ka_GE: დამწყებთათვის

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
ka_GE: გლობალური ცვლადები იყენებენ დინამიური მეხსიერების {0} ბაიტს  ({2}%%) , რის გამოც ადგილობრივი ცვლადებისთვის მისაწვდომია {3} ბაიტი. დასაშვებია არაუმეტეს {1} ბაიტისა.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
ka_GE: გლობალური ცვლადები იყენებენ დინამიური მეხსიერების {0} ბაიტს.

en: Go to line
ka_GE: გადასვლა სტრიქონზე

en: Go to line...
ka_GE: გადასვლა სტრიქონზე:

en: Greek
ka_GE: ბერძნული

en: Hebrew
ka_GE: ებრაული

en: Help
ka_GE: დახმარება

en: Hindi
ka_GE: ინდური

en: Host name:
ka_GE: ჰოსტის სახელი:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
ka_GE: არ გიცდიათ ჩანახატის ჯერ შენახვა
    და მერე გადარქმევა?

en: How very Borges of you
ka_GE: ბორხესის ვინ ხართ?

en: Hungarian
ka_GE: უნგრული

en: Ignore Case
ka_GE: რეგისტრი უმნიშვნელოა

en: Ignoring sketch with bad name
ka_GE: ჩანახატის ბათილი სახელი უგულებელყოფილია

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
ka_GE: არდუინო 1.0 ვერსიაში, ფაილთა ნაგულისხმები გაფართოება
    შეცვლიაია .pde-დან .ino-ზე. ახალი ჩანახატები (ასევე შექმნილი 
    ღილაკით "შენახვა როგორც") გამოიყენებენ ახალ გაფართოებას.
    არსებული ჩანახატების გაფართოებები განახლდება შენახვისას,
    თუმცა შეგიძლიათ გათიშოთ ეს მომართვის ფანჯარაში.
    
    გსურთ ჩანახატის შენახვა და გაფართოების განახლება?

en: Include Library
ka_GE: ბიბლიოთეკის ჩართვა

en: Incorrect IDE installation folder
ka_GE: IDE გარემოს საინსტალაციო საქაღალდე არასწორია

en: Increase Indent
ka_GE: დაშორების გაზრდა

en: Indonesian
ka_GE: ინდონეზიური

en: Invalid library found in {0}: {1}
ka_GE: {0}-ში ნაპოვნია უმართებულო ბიბლიოთეკა: {1}

en: Italian
ka_GE: იტალიური

en: Japanese
ka_GE: იაპონური

en: Korean
ka_GE: კორეული

en: Latvian
ka_GE: ლატვიური

en: Lithuaninan
ka_GE: ლიტვური

en: Marathi
ka_GE: მარათჰი

en: Message
ka_GE: შეტყობინება

en: More preferences can be edited directly in the file
ka_GE: მეტი ცვლილების შეტანა შესაძლებელია უშუალოდ ფაილიდან

en: Moving
ka_GE: გადატანა

en: Must specify exactly one sketch file
ka_GE: უნდა მიუთითოთ ჩანახატის მხოლოდ ერთი ფაილი

en: Name for new file:
ka_GE: ახალი ფაილის სახელი:

en: Nepali
ka_GE: ნეპალური

en: Network upload using programmer not supported
ka_GE: მხარდაუჭერელია პროგრამატორის მეშვეობით ქსელური ატვირთვა

en: New
ka_GE: ახალი

en: New Tab
ka_GE: ახალი ჩანართი

en: Newline
ka_GE: ახალი სტრიქონი

en: Next Tab
ka_GE: შემდეგი ჩანართი

en: No
ka_GE: არა

en: No changes necessary for Auto Format.
ka_GE: ავტო-ფორმატირებისთვის ცვლილებები საჭირო არ არის.

en: No files were added to the sketch.
ka_GE: ჩანახატს ფაილები არ დაემატა.

en: No launcher available
ka_GE: გამშვვები ხელმისაწვდომი არ არის

en: No line ending
ka_GE: სტრიქონის ბოლოს გარეშე

en: No really, time for some fresh air for you.
ka_GE: მართლა, დროა სუფთა ჰაერზე გახვიდეთ.

en: No reference available for "{0}"
ka_GE: ცნობა "{0}"-თვის მიუწვდომელია

en: No valid code files found
ka_GE: არ მოიძებნა მართებული კოდური ფაილები

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
ka_GE: საქაღალდეში {0} არ მოიძებნა მართებული მოწყობილობათა განსაზღვრები.

en: Norwegian Bokmål
ka_GE: ნორვეგიული ბუკმოლი

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
ka_GE: მეხსიერება არასაკმარისია; იხილეთ http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size იმისთვის რომ გაეცნოთ მითითებებს საჭირო მეხსიერების შემცირების შესახებ.

en: One file added to the sketch.
ka_GE: ჩანახატს დაემატა ერთი ფაილი.

en: Open
ka_GE: გახსნა

en: Open URL
ka_GE: URL-ის გახსნა

en: Open an Arduino sketch...
ka_GE: Arduino ჩანახატის გახსნა...

en: Open...
ka_GE: გახსნა...

en: Page Setup
ka_GE: გვერდის გამართვა

en: Password:
ka_GE: პაროლი:

en: Paste
ka_GE: ჩასმა

en: Persian
ka_GE: სპარსული

en: Persian (Iran)
ka_GE: სპარსული (ირანი)

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
ka_GE: შემოიტანეთ SPI ბიბლიოთეკა მენიუდან 'ჩანახატი' -> 'ბიბლიოთეკის შემოტანა'

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
ka_GE: შემოიტანეთ Wire ბიბლიოთეკა მენიუდან 'ჩანახატი' -> 'ბიბლიოთეკის შემოტანა'

en: Polish
ka_GE: პოლონური

en: Port
ka_GE: პორტი

en: Portugese
ka_GE: პორტუგალიური

en: Portuguese (Brazil)
ka_GE: პორტუგალიური (ბრაზილია)

en: Portuguese (Portugal)
ka_GE: პორტუგალიური (პორტუგალია)

en: Preferences
ka_GE: პარამეტრები

en: Previous
ka_GE: წინა

en: Previous Tab
ka_GE: წინა ჩანართი

en: Print
ka_GE: ბეჭდვა

en: Printing canceled.
ka_GE: ბეჭდვა გაუქმებულია.

en: Printing...
ka_GE: ბეჭდვა...

en: Problem Opening Folder
ka_GE: შეცდომა საქაღალდის გახსნისას

en: Problem Opening URL
ka_GE: შეცდომა URL მისამართის გახსნისას

en: Problem Setting the Platform
ka_GE: შეცდომა პლატფორმის მინიჭებისას

en: Problem accessing board folder /www/sd
ka_GE: შეფერხდა წვდომა დაფის საქაღალდისთვის /www/sd

en: Problem getting data folder
ka_GE: შეცდომა მონაცემთა საქაღალდის წაკითხვისას

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
ka_GE: დაფაზე ატვირთვის შეცდომა. იხილეთ http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload დამატებითი ცნობებისთვის.

en: Problem with rename
ka_GE: პრობლემა გადარქმევისას

en: Processor
ka_GE: პროცესორი

en: Quit
ka_GE: გასვლა

en: Redo
ka_GE: გამეორება

en: Reference
ka_GE: ცნობარი

en: Rename
ka_GE: გადარქმევა

en: Replace
ka_GE: ჩანაცვლება

en: Replace & Find
ka_GE: ძებნა & ჩანაცვლება

en: Replace All
ka_GE: ყველას ჩანაცვლება

en: Replace the existing version of {0}?
ka_GE: გსურთ  {0}-ის არსებულ ვერსიაზე ზედგადაწერა?

en: Replace with:
ka_GE: ჩანაცვლება:

en: Romanian
ka_GE: რუმინული

en: Russian
ka_GE: რუსული

en: Save
ka_GE: შენახვა

en: Save As...
ka_GE: შენახვა როგორც...

en: Save Canceled.
ka_GE: შენახვა შეწყდა.

en: Save changes to "{0}"?
ka_GE: შენახვა "{0}" ფაილის ცვლილება?

en: Save sketch folder as...
ka_GE: ჩანახატის საქაღალდის შენახვა როგორც...

en: Saving...
ka_GE: შენახვა...

en: Select (or create new) folder for sketches...
ka_GE: აირჩიეთ (ან შექმენით ახალი) საქაღალდე ჩანახატებისთვის...

en: Select All
ka_GE: ყველას მონიშვნა

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
ka_GE: აირჩიეთ სასურველი ბიბლიოთეკის მომცველი საქაღალდე ან zip ფაილი

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
ka_GE: აირჩიეთ სურათი ან სხვა ფაილი რათა მოათავსოთ მისი ასლი თქვენს ჩანახატში

en: Select new sketchbook location
ka_GE: აირჩიეთ ალბომის ახალი მდებარეობა:

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
ka_GE: არჩეული დაფა დამოკიდებულია ბირთვზე '{0}' (ჩაყენებული არ არის).

en: Send
ka_GE: გაგზავნა

en: Serial Monitor
ka_GE: მიმდევრობითი პორტის მონიტორინგი

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
ka_GE: სერიული პორტი "{0}" ნაპოვნი არ არის. ნამდვილად აირჩიეთ საჭირო მენიუდან 'ხელსაწყოები' -> 'სერიული პორტი'?

en: Serial ports
ka_GE: სერიული პორტები

en: Settings
ka_GE: მომართვა

en: Settings issues
ka_GE: მომართვის დაბრკოლება

en: Show Sketch Folder
ka_GE: ალბომის საქაღალდის გახსნა

en: Show verbose output during:
ka_GE: დაწვრილებითი გამომავალის ჩვენება:

en: Signal Input/Output
ka_GE: სიგნალის შეყვანა/გაყვანა

en: Sketch
ka_GE: ჩანახატი

en: Sketch Disappeared
ka_GE: ჩანახატი არ მოიძებნა

en: Sketch Does Not Exist
ka_GE: ჩანახატი არ არსებობს

en: Sketch is Read-Only
ka_GE: ჩანახატი მხოლოდ წაკითხვადია

en: Sketch is Untitled
ka_GE: ჩანახატი უსახელოა

en: Sketch is read-only
ka_GE: ჩანახატი მხოლოდ წაკითხვადია

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
ka_GE: ჩანახატი მეტისმეტად დიდია; მისი შემცირების მიმითებისთვის ეწვიეთ http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
ka_GE: ჩანახატი მოითხოვს პროგრამული საცავი სივრცის {0} ბაიტს ({2}%%). დასაშვებია არაუმეტეს {1} ბაიტისა.

en: Sketchbook
ka_GE: ალბომი

en: Sketchbook folder disappeared
ka_GE: ალბომის საქაღლდე არ მოიძებნა

en: Sketchbook location:
ka_GE: ალბომის მდებარეობა:

en: Sketchbook path not defined
ka_GE: ალბომის მისამართი განუსაზღვრელია

en: Slovak
ka_GE: სლოვაკური

en: Slovenian
ka_GE: სლოვენური

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
ka_GE: ზოგიერთი ფაილი არის 'მხოლოდ წაკითხვადი',
    ამიტომ საჭიროა სცადოთ ჩანახატის
    სხვაგან შენახვა.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
ka_GE: ზოგიერთი ფაილი  არის "მხოლოდ წაკთხვადი", 
    ამიტომ საჭიროა შეინახოთ ეს ჩანახატი სხვაგან.

en: Spanish
ka_GE: ესპანური

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
ka_GE: მითითებული საქაღალდე/არქივი არ შეიცავს მართებულ ბიბლიოთეკას

en: Sunshine
ka_GE: მზიანი ამინდია

en: Swedish
ka_GE: შვედური

en: System Default
ka_GE: სისტემის ნაგულისხმები

en: Talossan
ka_GE: ტალოსური

en: Tamil
ka_GE: ტამილური

en: Thai
ka_GE: ტაილანდური

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
ka_GE: საკვანძო სიტყვა 'BYTE' აღარ არის მხარდაჭერილი.

en: The --upload option supports only one file at a time
ka_GE: ბრძანება --upload მხარს უჭერს მხოლოდ ერთი ფაილის მითითებას

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
ka_GE: Client კლასის ახალი სახელი არის EthernetClient

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
ka_GE: Server კლასის ახალი სახელი არის EthernetServer

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
ka_GE: Udp კლასის ახალი სახელია EthernetUdp.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
ka_GE: ფაილი "{0}" უნდა იყოს მოთავსებული
    ჩანახატის საქაღალდეში "{1}".
    გსურთ შექმნათ საქაღალდე, გადაიტანოთ მასში ფაილი და გააგრძელოთ?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
ka_GE: "{0}" ბიბლიოთეკის გამოყენება შეუძლებელია.
    ბიბლიოთეკის სახელები უნდა შეიცავდეს ჩვეულებრივ ასოებს და ციფრებს.
    (მხოლოდ ASCII და ჰარების გარეშე და არ შეიძლება იწყებოდეს ციფრით)

en: The name cannot start with a period.
ka_GE: სახელი არ შეიძლება იწყებოდეს წერტილით

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
ka_GE: არჩეული ჩანახატი აღარ არსებობს.
    გადატვირთეთ Arduino იმისთვის, რომ
    შესრულდეს ალბომის მენიუს განახლება.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
ka_GE: ჩანახატის  "{0}" გამოყენება შეუძლებელია.
    მისი დასახელება უნდა შეიცავდეს ჩვეულებრივ ასოებს და ციფრებს.
    (მხოლოდ ASCII ჰარების გარეშე და არ შეიძლება იწყებოდეს ციფრით)
    ამ შეტყობინების თავიდან მოსაშორებლად, წაშალეთ ჩანახატი საქაღალდიდან
    {1}

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
ka_GE: ჩანახატის საქაღალდე არ მოიძებნა.
    შევეცდები იგივე ადგილას შენახვას, მაგრამ
    ყველაფერი მოცემული კოდის გარდა დაიკარგება.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
ka_GE: ალბომის საქაღალდე აღარ არსებობს.
    Arduino გამოიყენებს ალბომების ნაგულისხმებ
    მდებარეობას და შექმნის ახალ ალბომს თუ ეს
    საჭირო იქნება. Arduino აღარ ისაუბრებს მის
    შესახებ მესამე პირში.

en: Time for a Break
ka_GE: შესვენების დროა

en: Timing
ka_GE: დრო

en: Tool {0} is not available for your operating system.
ka_GE: ხელსაწყო {0} მიუწვდომელია თქვენი საოპერაციო სისტემისთვის.

en: Tools
ka_GE: ხელსაწყოები

en: Topic
ka_GE: საკითხი

en: Troubleshooting
ka_GE: შესაძლო დაბრკოლებები

en: Turkish
ka_GE: თურქული

en: Type
ka_GE: სახეობა

en: Type board password to access its console
ka_GE: დაფის კონსოლთან წვდომისთვის შეიყვანეთ მისი პაროლი

en: Type board password to upload a new sketch
ka_GE: ჩანახატის ატვირთვისთვის შეიყვანეთ დაფის პაროლი

en: Ukrainian
ka_GE: უკრაინული

en: Unable to connect: retrying
ka_GE: დაკავშირება ვერ მოხერხდა: ხელახალი ცდა

en: Unable to connect: wrong password?
ka_GE: დაკავშირება ვერ მოხერხდა: არასწორი პაროლია?

en: Unable to open serial monitor
ka_GE: ვერ მოხერხდა სერიული მეთვალყურის გახსნა

en: Uncategorized
ka_GE: უკატეგორიო

en: Undo
ka_GE: დაბრუნება

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
ka_GE: ამოუცნობი პლატფორმა, გამშვები მიუწვდომელია.
    რათა შეგეძლოთ გახსნათ URL-ები ან საქაღალდეები, დაამატეთ 
    "launcher=/path/to/app" ხაზი preferences.txt-ში

en: Updatable
ka_GE: განახლებადი

en: Update
ka_GE: განახლება

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
ka_GE: შენახვისას, ჩანახატის ძველი გაფართოების შეცვლა ახლით (.pde -> .ino)

en: Upload
ka_GE: ატვირთვა

en: Upload Using Programmer
ka_GE: ატვირთვა პრგრამატორის გამოყენებით

en: Upload canceled.
ka_GE: ატვირთვა გაუქმებულია.

en: Upload cancelled
ka_GE: ატვირთვა გაუქმდა

en: Uploading to I/O Board...
ka_GE: ატვირთვა I/O დაფაში...

en: Uploading...
ka_GE: ატვირთვა...

en: Use Selection For Find
ka_GE: ძიება მონიშნულში

en: Use external editor
ka_GE: გარე რედაქტორის გამოყენება

en: Username:
ka_GE: მეტსახელი:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
ka_GE: გამოიყენება ბიბლიოთეკა {0} ვერსიით {1}, საქაღალდეში: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
ka_GE: გამოიყენება ბიბლიოთეკა {0} საქაღალდიდან: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
ka_GE: გამოიყენება წინასწარ დაკომპილებული ფაილი: {0}

en: Verify
ka_GE: შემოწმება

en: Verify code after upload
ka_GE: კოდის შემოწმება ატვირთვის შემდეგ

en: Verify/Compile
ka_GE: შემოწმება / დაკომპილება

en: Verifying and uploading...
ka_GE: მიმდინარეობს გადამოწმება და ატვირთვა...

en: Verifying archive integrity...
ka_GE: მოწმდება არქივის მთლიანობა...

en: Verifying...
ka_GE: მოწმდება...

en: Version <b>{0}</b>
ka_GE: ვერსია <b>{0}</b>

en: Version unknown
ka_GE: ვერსია უცნობია

en: Version {0}
ka_GE: ვერსია {0}

en: Vietnamese
ka_GE: ვიეტნამური

en: Visit Arduino.cc
ka_GE: ეწვიეთ საიტს Arduino.cc

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
ka_GE: გაფრთხილება: ბიბლიოთეკა {0} აცხადებს, რომ მუშაობს {1} არქიტექტურაზე და შესაძლებელია არ იყოს თავსებადი თქვენს დაფასთან, რომელიც მუშაობს {2} არქიტექტურაზე

en: Warning
ka_GE: გაფრთხილება

en: Western Frisian
ka_GE: დასავლეთ ფრიზული

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
ka_GE: Wire.receive()-ის ახალი სახელია Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
ka_GE: Wire.send()-ის ახალი სახელია Wire.write().

en: Wrap Around
ka_GE: მთელს ფაილში

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
ka_GE: ნაპოვნია ამოუცნობი მიკროკონტროლერი.  ნამდვილად აირჩიეთ საჭირო დაფა მენიუდან 'ხელსაწყოები' -> 'დაფა'?

en: Yes
ka_GE: დიახ

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
ka_GE: არ შეგიძლიათ შემოიტანოთ საქაღალდე, რომელშიც შენახულია თქვენი ალბომი

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
ka_GE: შეუძლებელია შეინახოთ ჩანახატი თავისი საქაღალდის
    შიგნით. ეს ხომ უსასრულოდ გაგრძელდება!

en: You forgot your sketchbook
ka_GE: თქვენ ჩანახატი დაგავიწყდათ

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
ka_GE: თქვენ დააჭირეთ {0}-ს, მაგრამ არაფერი იყო გაგზავნილი. გსურთ დააბოლოოთ სტრიქონი?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
ka_GE: ამჟამად ჩანახატების ავტოდარქმევის ფუნქცია
    დაღლილია. არ გსურთ გაისეირნოთ?

en: ZIP files or folders
ka_GE: ZIP ფაილები ან საქაღალდეები

en: Zip doesn't contain a library
ka_GE: Zip  არქივი არ შეიცავს ბიბლიოთეკას

en: ".{0}" is not a valid extension.
ka_GE: ".{0}" არ არის სწორი გაფართოება.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
ka_GE: 
    Arduino 0019 ვერსიიდან Ethernet ბიბლიოთეკა დამოკიდებულია SPI ბიბლიოთეკაზე.
    როგორც ჩანს, თქვენ იყენებთ მას, ან სხვა ბიბილიოთეკას, რომელიც დამოკიდებულია SPI-ზე.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან საკვანძო სიტყვა 'BYTE' აღარ არის მხარდაჭერილი.
    მის ნაცვლად გამოიყენეთ Serial.write()

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან Client კლასს Ethernet ბიბლიოთეკიდან ჰქვია EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან Server კლასს Ethernet ბიბლიოთეკიდან ჰქვია EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან Udp კლასს Ethernet ბიბლიოთეკიდან ჰქვია EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან Wire.receive() ფუნქციას ჰქვია Wire.read() სხვა ბიბლიოთეკების ფუნქციების მსგავსად.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
ka_GE: 
    Arduino 1.0 ვერსიიდან Wire.send() ფუნქციას ჰქვია Wire.write() სხვა ბიბლიოთეკების ფუნქციების მსგავსად.

en: baud
ka_GE: ბოდი

en: compilation
ka_GE: დაკომპილება

en: connected!
ka_GE: კავშირი დამყარდა!

en: ignoring invalid font size {0}
ka_GE: შრიფტის ბათილი ზომა {0} უგულებელყოფილია

en: name is null
ka_GE: name არის ბათილი

en: serialMenu is null
ka_GE: serialMenu არის ბათილი

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
ka_GE: არჩეული სერიული პორტი {0} არ არსებობს ან დაფა დაკავშირებული არ არის.

en: unknown option: {0}
ka_GE: უცნობი ოფცია:{0}

en: upload
ka_GE: ატვირთვა

en: {0} files added to the sketch.
ka_GE: ჩანახატს დაემატა {0} ფაილი.

en: {0} returned {1}
ka_GE: {0}-მ დააბრუნა {1}

en: {0}: Unknown architecture
ka_GE: {0}: უცნობი არქიტექტურა

en: {0}: Unknown board
ka_GE: {0}: უცნობი დაფა

en: {0}: Unknown package
ka_GE: {0}: უცნობი პაკეტი
